BIP

Odwiedziło nas:

Odsłon : 705528

LogowaniePrawa dziecka PDF Drukuj Email
Wpisany przez dyr. Grażyna Włoch   
wtorek, 04 września 2007 21:56
Prawa Dziecka

Prawa Dziecka

Twoje dzieci nie są twoimi dziećmi , chociaż nie są z Tobą , nie należą do ciebie. Ty dajesz im swoją miłość , ale nie swoje myśli , ponieważ one mają myśli własne . Możesz dać przytułek im ciałom , ale nie ich duszom , ponieważ domem ich dusz jest dzień jutrzejszy .Możesz starać się upodobnić do nich , ale nie próbuj ich zmuszać , aby były podobne do Ciebie , ponieważ życie nie pozostaje przy dniu wczorajszym.

Kahil Gilbran

 

 

Sens edukacji przedszkolnej najlepiej wyraża myśl R.Fulghuma ,,Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat”. W XXI wieku poza szeregiem osiągnięć w dziedzinie nauk pedagogicznych upowszechniła się świadomość znaczenia przedszkola i jego istotnego wpływu na rozwój i przyszłe losy człowieka. Głównymi celami i wyznacznikami pracy naszego przedszkola są: wielostronny rozwój dziecka, monitorowanie, stymulowanie rozwoju psychicznego, emocjonalnego, społecznego, umysłowego, kształcenie uniwersalnych umiejętności odpowiednio do fazy rozwoju dziecka, konstruktywna współpraca między przedszkolem a rodziną(jedność celów i zadań), spontaniczne i zorganizowane wychowanie dziecka realizowane przy współpracy z rówieśnikami i dorosłymi, zabawa jaka główna forma aktywności dziecka przedszkolnego – jej niezależny i twórczy charakter pomoc dzieciom w stworzeniu przez nie pozytywnego obrazu samego siebie( w tym szacunku dla siebie i innych) oraz w zrozumieniu i szanowaniu tych, którzy różnią sie rasą, kulturą sytuacją ekonomiczna. Nasza placówka mając na względzie te cele wypracowała misję i wizję.

Prawa Dziecka

Dorośli nie mają wątpliwości , co do praw własnych , problem pojawia się , gdy trzeba ich przekonać , iż prawa przysługują również dzieciom . Dziecko jest człowiekiem i przysługują mu prawa wynikające z samej istoty człowieczeństwa, jak np. : prawo do godności osobistej , do prywatności , do samostanowienia itp. Próbę zmiany takiego podejścia do dzieci jest uchwalona 20 listopada 1989 r przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka .Konwencja o Prawach Dziecka jest umową międzynarodową .Jednocześnie Konwencja jest prawnym traktatem międzynarodowym . Konwencja Praw Dziecka jest porozumieniem wzbogacającym międzynarodową ochronę i promocje praw dziecka , rozwijając, wzbogacając prawa zawarte w Powszechnej deklaracji Praw Człowieka oraz Paktach Praw Człowieka .


SZCZĘSCIE A KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA


Dzieciństwo to jeden z ważnych okresów w życiu człowieka , który ma wpływ na jego kolejne etapy.

Wszyscy ludzie powinni być szczęśliwi !!!!!!!Szczególnie zaś dzieci powinny być szczęśliwe i trzeba im w tym pomagać . Będąc dzieckiem jest się małym i mniej się rozumie , bo małe dziecko nie jest tak mądre jak dorosły .Konwencja jest próbą zwrócenia uwagi na konieczność poszanowania praw oraz potrzeb dzieci .

Konwencja o Prawach Dziecka ( Dz. U.nr.120, poz.526) to jeden z kilku międzynarodowych dokumentów , który zawiera prawa :

- prawo do jak najlepszego zabezpieczenia interesu dziecka ( dobro dziecka ) ,

- prawo do ochrony przed dyscypliną ,

- prawo do życia i rozwoju ,

- prawo do nazwiska , imienia , i obywatelstwa ,

- prawo do ochrony więzi rodzinnych ,

- prawo do swobodnej wypowiedzi oraz otrzymywania i przekazywania informacji ,

- prawo do wolności myśli , sumienia i wyznania ,

 

 

Poprawiony: środa, 10 marca 2010 09:57
 


Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.