BIP

Odwiedziło nas:

Odsłon : 705529

LogowanieCharakterystyka placówki PDF Drukuj Email
Wpisany przez dyr. Bożena Wodzicka   
czwartek, 11 marca 2010 21:29

CHARAKTERYSTYKA PLACÓWKI.

 

Samorządowe Przedszkole w Przedborzu zlokalizowane jest w sąsiedztwie Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego oraz osiedla mieszkaniowego, co jest ogromnym udogodnieniem dla rodziców.

Budynek jest duży, dwukondygnacyjny, posiada pięć funkcjonalnych sal, które spełniają wymagane standardy. Każda z nich ma dużo przestrzeni,koniecznej dla stworzenia warunków zaspokojenia silnej potrzeby ruchu naszych podopiecznych.

Sale są kolorowe i dobrze oświetlone, dzięki usytuowaniu części budynku od strony południowej. Wyposażone są w niezbędne pomoce dydaktyczne, atrakcyjne zabawki i kąciki zainteresowań. Każda grupa wiekowa jest współgospodarzem swojej sali zajęć.

Na parterze znajduje się gabinet dyrektora placówk i- pani mgr Bożeny Wodzickiej oraz obszerna szatnia, w której każda grupa wiekowa ma wydzielone stałe miejsce z oznakowanymi półkami. W miejscu tym każdy oddział ma własną tablicę informacyjną dla rodziców, na których prezentujemy wykonane przez dzieci prace plastyczne, bieżące informacje, ogłoszenia, tematykę i zadania na dany miesiąc.

Tuż obok szatni usytuowany jest przestronny hol, w którym odbywają się uroczystości i imprezy przedszkolne oraz zajęcia dodatkowe. Na ścianach wiszą tablice z kolorowymi pracami plastycznymi dzieci z najmłodszych grup. Uroku dodają piękne dekoracje, które są systematycznie zmieniane i nawiązują do aktualnej tematyki.

Przedszkole posiada własną kuchnię, wyposażoną w profesjonalny sprzęt gastronomiczny, umożliwiający bezpieczne i zdrowe przygotowanie wartościowych posiłków. Racjonalne odżywianie wywiera wielki wpływ na aktywność psychiczną dziecka, samopoczucie, na stosunek do zabawy, nauki i otaczającego świata. W placówce przestrzegane są,zalecane przez lekarzy, trzy godzinne przerwy między posiłkami, które są ważnym czynnikiem wpływającym na apetyt. O godzinie 9:00 dzieci jedzą śniadanie, o 12:00 - dwudaniowy obiad, a o 14:30 - podwieczorek. Nigdy nie zmuszamy dzieci do jedzenia, lecz zachęcamy do samodzielnego spożywania posiłków. Przedszkolaki ze smakiem zjadają dania urozmaicone, smacznie przyrządzone i estetycznie podane.

Przed budynkiem znajduje się ogród przedszkolny, w którym umożliwiamy dzieciom jak najdłuższy pobyt na powietrzu w ciągu całego roku szkolnego. Nie brakuje w nim sprzętu, ani urządzeń zachęcających i pobudzających do zabawy.

Właściwą atmosferę i dobre samopoczucie dzieci w czasie pobytu w ogrodzie zapewnia estetyczny wygląd terenu. Place do zajęć i zabaw otoczone są zielenią, która nie tylko stanowi upiększenie terenu przedszkolnego, lecz także ochronę od kurzu i hałasów, daje cień oraz służy do obserwacji i badań zjawisk przyrody.

Atrakcyjnym miejscem do zabawy są dwie piaskownice: jedna dla młodszych dzieci, druga dla starszych. Przedszkolaki chętnie bawią się na huśtawkach, hybotkach, zjeżdżalniach, przeplotniach, karuzelach,itp. Plac zabaw z nowym i funkcjonalnym sprzętem przyciąga nowe dzieci do przedszkola oraz pozwala na promocję zdrowia- higieny i aktywności ruchowej. O porządek w ogrodzie i w szatni dba pani Wiesława Młynarczyk.

 

Placówka czynna jest w godzinach od 7:00 do 16:00 przez pięć dni w tygodniu.

 

Placówka pracuje w oparciu o „Program wychowania przedszkolnego". Program jest zgodny z nową podstawą programową wychowania przedszkolnego zatwierdzonego przez MEN (Dz. U. Nr 4 poz. 17, Rozporządzenie MEN z dnia 15 stycznia 2009r.).

Podstawa programowa opisuje proces wspomagania rozwoju i edukacji dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych oraz inne formy wychowania przedszkolnego w równej mierze pełnią funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Zapewniają dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do potrzeb rozwojowych.

 

Nauczycielki przedszkola to wykwalifikowana kadra pedagogiczna z bogatym doświadczeniem zawodowym:

 1. mgr Bożena Wodzicka-dyrektor Samorządowego Przedszkola, nauczyciel mianowany

 2. mgr Ewa Rzepecka - nauczyciel dyplomowany;

 3. mgr Ewelina Łabendowicz- nauczyciel stażysta

 4. mgr Barbara Michalska - nauczyciel mianowany;

 5. mgr Monika Wilk - nauczyciel kontraktowy

 6. mgr Aleksandra Dziuba - nauczyciel stażysta

 

W pracy z dziećmi oprócz obowiązkowej podstawy programowej wykorzystują również:

 • Dziecięcą matematykę- E. Gruszczyk- Kolczyńskiej i E. Zielińskiej,

 • Elementy pedagogiki zabawy- Klanza,

 • Elementy gimnastyki twórczej- K. Orffa, R. Labana,

 • Edukację ekologiczną w przedszkolu- H. Wilken,

 • Jak pomagać dziecku w poznawaniu świata- M. Kielar- Turskiej,

 • Świat pisma- I. Majchrzak,

 • Elementy metody dobrego startu- M. Bogdanowicz.

 

Nauczycielki rozwijają własną aktywność zawodową i zdobywają kolejne stopnie awansu.

Wszystkie na bieżąco uczestniczą w różnego rodzaju kursach doskonalących, warsztatach i konferencjach. Wprowadzają innowacje pedagogiczne, stosują metody aktywizujące, uwzględniając przy tym indywidualne podejście do dziecka w atmosferze zaufania i zrozumienia. Wspomagają dzieci w rozwijaniu uzdolnień, kształtują odporność emocjonalną konieczną do radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach. Stwarzają warunki sprzyjające wspólnej i zgodnej zabawie oraz troszczą się o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną. Ponadto zapewniają dzieciom lepsze szanse edukacyjne poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności.

 

Nauczycielkom w poszczególnych grupach wiekowych pomagają panie, które m.in. troszczą się o porządek, ład i higienę w sali. Dbają o utrzymanie czystości w czasie różnego rodzaju zajęć (np. malowanie, klejenie, wycinanie, lepienie), pracy w książkach i kartach pracy oraz służą pomocą w czynnościach samoobsługowych i w trakcie spożywania posiłków (najmłodszym dzieciom). W placówce pracują panie:

 • Monika Stępień

 • Łucja Skwarek

 • Estera Cerkaska

 • Agata Bobras

 • Wiesława Młynarczyk

Poprawiony: wtorek, 08 stycznia 2019 08:17
 


Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.